کانزاشی یا گیره ژاپنی چیست؟

کانزاشی (簪) اکسسوری موی مورد استفاده در مدل موی سنتی ژاپنی است. اصطلاح کانزاشی به طیف گسترده ای از لوازم جانبی، از جمله سنجاق های بلند و سفت، بند، گل های پارچه ای و کش های موی پارچه ای اشاره دارد.

متن خبر

در دنیای انگلیسی زبان، اصطلاح کانزاشی معمولاً برای اشاره به زیورآلات موی ساخته شده از لایه‌هایی از پارچه‌های تا شده که برای شکل دادن به گل‌ها استفاده می‌شود (تسومامی کانزاشی) یا تکنیک تا کردن گل‌ها استفاده می‌شود.


کانزاشی اولین بار در دوره جومون در ژاپن استفاده شد. در طول آن زمان، پوشیدن یک میله یا چوب نازک برای محافظت از ارواح شیطانی در نظر گرفته می‌شد و مردم آن را برای اهداف محافظتی در موهای خود می‌پوشیدند. دوره جومون نیز شاهد معرفی شانه‌های مو بود.

در دوره نارا، انواع جنبه ها و اقلام فرهنگی چینی از طریق تجارت متقابل و فرستادگان به ژاپن آورده شد. اقلامی که از چین بازگردانده شده اند شامل سنجاق سر چینی (زن، 簪؛ نوشته شده با همان حروف چینی کانزاشی)، در میان سایر زیور آلات مو مانند شانه های چینی است.

در دوره هیان، مدل‌های مو از فرسوده شدن به مدل‌های بلند تغییر یافت و نسبتاً پایین به پشت بسته می‌شد. در این دوره زمانی، اصطلاح کانزاشی به عنوان یک اصطلاح کلی برای هر اکسسوری مو، از جمله شانه و سنجاق سر شروع به استفاده کرد.

در طول دوره آزوچی-مومویاما، مدل مو از سبک تارگامی (垂髪، "آویزان کردن موها") به انواع مختلف مدل‌های پوشیده شده - پیشینیان سبک‌های نیهونگامی مدرن، که بیشتر از تزئینات مو استفاده می‌کردند، تغییر کرد.

کانزاشی در دوره ادو، زمانی که مدل مو بزرگتر و پیچیده تر شد و از تعداد بیشتری زیور آلات استفاده کرد، استفاده گسترده تری پیدا کرد. صنعتگران شروع به تولید محصولات ظریف تری کردند، از جمله برخی زیور آلات مو که می توانستند به عنوان سلاح های دفاعی استفاده شوند. از سبک ها و طرح های ایجاد شده، که بسیاری از آنها تا به امروز باقی مانده است.

کانزاشی

در عصر حاضر، مدل موی سنتی ژاپنی معمولاً پوشیده نمی‌شود و معمولاً فقط توسط گیشاها، مایکوها، کشتی‌گیران سومو، عروس‌ها، تایوهای مدرن و اویران‌های بازسازی‌کننده استفاده می‌شود. برخی از مناطق ژاپن، از کلاه گیس های از پیش طراحی شده به جای موهای خود استفاده می کنند.

به این ترتیب، افراد کمی کانزاشی را با مدل موهای سنتی می پوشند. با این حال، کانزاشی را می توان با مدل موی روزمره به عنوان لوازم جانبی ساده مو پوشید، و هنوز هم دارد. انواع مختلف و سبک های پوشیدن کانزاشی وجود دارد که انواع مدرن آن به عنوان گیره مو رایج و پرطرفدار پوشیده می شود. در سال 1982، tsumami kanzashi رسما به عنوان یک صنایع دستی سنتی ژاپنی در منطقه توکیو تعیین شد.


کانزاشی از طیف وسیعی از مواد مانند چوب لاکی، فلز با روکش طلا و نقره، لاک لاک پشت، ابریشم و اخیراً پلاستیک ساخته می شود. کانزاشی های پلاستیکی اولیه ساخته شده از موادی مانند باکلیت به عنوان مجموعه ای بسیار ارزشمند در نظر گرفته می شوند.

تعدادی سبک پایه کانزاشی وجود دارد که هر کدام به طور معمول و به طور سنتی از ترتیبات فصلی پیروی می کنند. با این حال، امروزه استفاده از کانزاشی فصلی تنها توسط گیشاها، شاگردان آنها، تایو، بازسازان اویران و در لباس‌های نمایش‌های کابوکی مشاهده می‌شود. استفاده از کانزاشی برای نشان دادن دقیق سن و موقعیت یک سنت است که فقط توسط گیشا و مایکو برگزار می شود.

برای مایکو، اندازه، شکل، تنوع و تعداد کانزاشی می تواند نشان دهنده ارشدیت و مرحله شاگردی باشد که در طول دوره کارآموزی به صورت مماس با تعدادی مدل موی مختلف استفاده می شود. اگرچه گیشاها همچنین کانزاشی فصلی می پوشند، اما این معمولاً به تغییر رنگ تاما کانزاشی محدود می شود.

برای خرید جدیدترین کانزاشی ها یا گیره ژاپنی ها اینجا کلیک کنید

 

 

 

کد خبر: 8851

https://www.soligol.com/node/8851

میانگین: 5 (1 رای دادن)

افزودن دیدگاه جدید